Menu

26 ilde deprem alarmı verilecek

26 ilde deprem alarmı verilecek

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından merkezi Kahramanmaraş olan 7,5 büyüklüğünde deprem senaryosunun uygulanacağı ulusal tatbikat yapılacak.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre,

AFAD tarafından,  modern afet yönetim sisteminin kurulmasında önemli bir kilometre taşı olarak  değerlendirilen Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında 9-11 Ekim’de Kahramanmaraş merkezli ulusal deprem tatbikatı gerçekleştirilecek.

Kahramanmaraş’ta 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu üzerine  uygulanacak tatbikata, 26 il ve ulusal düzey hizmet grupları katılacak. Tatbikat, ansızın verilecek alarmla başlayacak.

Tatbikat süresince coğrafi bilgi sistemleri üzerine inşa edilmiş, afet  ve acil durumlarda tüm kaynakları etkin bir şekilde yönetebilen ve karar destek  mekanizmalarına sahip web tabanlı bir uygulama olan Afet Yönetim ve Karar Destek  Sistemi (AYDES) kullanılacak.

Tatbikatta, yerel ve ulusal düzeyde hizmet grubu planları, saha  ekiplerinin kapasite ve yetenekleri ile AYDES’in işlerliği test edilecek.

YEREL GRUPLAR ULUSAL GRUPLARLA KOORDİNELİ ÇALIŞACAK

Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya depremden en çok  etkilenen iller olarak ulusal seviyede, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa az etkilenen  iller olarak il seviyesinde tatbikata katılacak.

Bu iller dışındaki 19 il ise birinci ve ikinci derece destek iller ile  ulusal seviyede yardım eden iller olarak tatbikatta görev alacak.

Tatbikatın daha verimli yürütülmesi, ulusal ve yerel düzey  katılımcılar arasında tam bir uyum sağlanabilmesi için yerel düzey hizmet  grupları süreç içerisindeki çalışmalarında, ulusal düzey hizmet gruplarıyla  koordineli çalışacak.

TATBİKAT GERÇEK ZAMANLI İCRA EDİLECEK

İki gün sürecek tatbikatın birinci günü, gerçek zamanlı icra edilecek,  afetin ilk 24 saati canlandırılacak.

İkinci günde ise afetin ardından ilk 72 saat sonrası canlandırılarak  bu süreçte aktif olmayan hizmet gruplarının tatbikata dahil edilmesi sağlanacak.

Tatbikat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Başkanı Mehmet  Güllüoğlu ve AFAD üst yönetimi tarafından eş zamanlı olarak Ankara’daki AFAD Afet  ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nden de takip edilecek.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir