Neslican Tay Rize’de Binlerce kişinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı

Neslican Tay Rize’de Binlerce kişinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı

Kanserle mücadelesini kaybeden Neslican Tay, Rize’de sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Türkiye onu ‘Demir Kadın’ olarak tanıdı.

Yaşama azmiyle ve gücüyle örnek olan Neslican Tay, 18 yaşından beri savaştığı kansere ne yazık ki yenik düştü. Rize Sahil Camii’nde gözyaşları ve dualar içinde uğurlanan Neslican Tay, cenaze namazının ardından merkeze bağlı Pehlivan Mahallesi’nde toprağa verildi.

Bacağının yanına defnedildi

Mücadelesiyle tanınan ve herkese umut olan Neslican, vasiyeti üzerine daha önce kanser nedeniyle kesilen sol bacağının gömüldüğü yere defnedildi.

Savaşarak öleceğim diyordu, savaşarak öldü”

Dayısı Ömer Yazıcı, Neslican’ın son ana kadar mücadele ettiğini ve yaşama hevesini asla kaybetmediğini anlattı. Son nefesine kadar bilincinin yerinde olduğunu anlatan Ömer Yazıcı, konuşamasa da işaretlerle tepki verdiğini dile getirerek son ana kadar yaşam savaşını sürdürdüğünü belirtti.

Bedenini toprağa vereceğiz ama ruhunu yaşatacağız”

“Zaten ‘savaşarak öleceğim’ diyordu, savaşarak öldü” dedi. “Aslanlar gibi mücadele verdi. Takdir-i ilahi. Neslican’ın bedenini birazdan toprağa vereceğiz ama ruhunu yaşatacağız”şeklinde konuştu.

Rize’de, sol bacağının kesilmesine neden olan kansere karşı yürüttüğü mücadeleyle tanınan, milyonların sevgisini kazanan ve İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşını kaybeden Neslican Tay (21), memleketinde gözyaşlarıyla son yolculuğa uğurlandı.

ACILI BABA, TAZİYELERİ KABUL ETTİ

Neslican Tay’ın cenazesi, İstanbul’dan yoluyla memleketi Rize’ye getirildi. Neslican için Rize Sahil Camii’nde öğle vakti cenaze namazı kılındı. Cenazeye Neslican’ın babası Fahri Tay, dayıları Ömer ve İsmail Yazıcı ile yakınlarının yanı sıra AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, MHP Rize İl Başkanı İhsan Alkan ile sevenleri ve arkadaşları katıldı. Cenazede acılı baba Fahri Tay, taziyeleri kabul etti. Neslican’ın sevenleri ve arkadaşları ise uzun süre gözyaşı döktü. Cenazede Türk Kızılayı’nca katılanlara lokum ikram edildi. Cenazeye katılan bir kişinin de otomobilinin arkasına, ‘Neslican kimse senin gibi cesur olamadı’ yazılı fotoğrafını yapıştırdığı görüldü.

SEVENLERİ, NESLİCAN’I ANLATTI

Cenazeye katılan yakınları, arkadaşları ve sevenleri ise Neslican Tay’ı anlatıp, üzüntüsünü dile getirdi. Ebruli Yaşam ve Sanat Derneği Başkanı Hülya Cerrahoğlu, Neslican’ın çok yakın dostu olduğunu belirterek, “O, hastalıkla mücadele eden insanların umut kaynağıydı. ‘Ben bir bacaktan ibaret değilim’ diyen, ‘Ayaklarımın yere sağlam basması için iki bacağımın olması gerekmiyor’ diyen, son ana kadar en acı gününde dahi gülümsemekten vazgeçmeyen biriydi. ‘Belki kaybedeceğim ama savaşarak kaybedeceğim’ diyerek bizlere veda etti. Başımız sağ olsun. Çok üzgünüz” dedi.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir