Bu 7 belirtiyi yaşadıysanız koronavirüsü atlatmış olabilirsiniz!

Bu 7 belirtiyi yaşadıysanız koronavirüsü atlatmış olabilirsiniz!

Tüm dünyada yüz binlerce insanın ölümüne yol açan koronavirüs salgınında son dönemde vakalar artarken, uzmanlar fark etmeden Kovid-19 geçirmiş olabileceğinizi gösteren 7 belirtiyi paylaştı.

Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle dünya genelinde 836 binin üzerinde insan hayatını kaybetti, 24 milyonu aşkın insan ise ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, salgınla ilgili yeni bir araştırma daha yapıldı. Araştırmanın sonucunda uzmanlar, fark etmeden Kovid-19 geçirmiş olabileceğinizi gösteren 7 işareti sıraladı.

1- 2020 BAŞINDA KÖTÜ BİR SOĞUK ALGINLIĞI GEÇİRDİYSENİZ

2- TAT VE KOKU KAYBI YAŞADIYSANIZ

3- SEBEBİ BELİRSİZ SAÇ KAYBINDAN MÜZDARİPSENİZ

4 – BAZEN NEFES DARLIĞI ÇEKİYORSANIZ

5- GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞÜNÜZ VARSA

6- ÇOK YORGUN HİSSEDİYORSANIZ

7- HİÇ GEÇMEYECEK GİBİ HİSSETTİĞİNİZ ALIŞILMADIK BELİRTİLER GÖSTERİYORSANIZ

İşte kovid-19 fark etmeden geçirmiş olabileceğinizi gösteren 7 belirti.

1- BU YIL KÖTÜ BİR SOĞUK ALGINLIĞI GEÇİRDİYSENİZ Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma Çin’in Wuhan ve ABD’nin Seattle kentlerinde laboratuvarlarda geçen kış şüpheli hastalardan alınan sürpüntülerin örneklerini inceledi. Araştırılan örneklerden neredeyse her ikisinden birinde Kovid-19 olduğu keşfedildi. Bu doğrultu kapsamında koronavirüsün ABD’ye yılbaşı itibariyle geldiği düşünülüyor.

2- TAT VE KOKU KAYBI Tat ve koku kaybı koronovirüsün en net belirtilerinden biri. Herkeste görülmeyen bu belirti, Amerikan Kulak Burun Boğaz-Baş ve Boyun Cerrahisi Akademisinin yaptığı bir araştırmaya göre, koku kaybı yaşayan koronavirüs hastalarının yüzde 27’si 7 ila 10 gün arasında iyileşme kaydediyor. Uzmanlar, koronavirüs hastalarında Kovid-19’un iyileşme olduktan 1 ay sonra bile süreceğini belirtiyor.

3- SEBEPSİZ SAÇ KAYBI Bu güne kadar çok ortaya çıkmasa da koronavirüsü geçiren kişilerde saç kaybı yaşanıyor. Eğer sebepsiz bir saç kaybı yaşıyorsanız, koronavirüs bulaşmasından dolayı olabileceğini dikkate almanız gerekmektedir.

4- NEFES DARLIĞI Yapılan bir araştırmada koronavirüsü atlatan kişilerde iyileştikten sonra bile aralıklarla nefes darlığı yaşanabildiği ortaya konuldu.

5- GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK Koronavirüs hastalığı geçiren kişilerin bir diğer ortak yanı da geçmeyen öksürük. Genellikle, Kovid-19’u geçiren kişiler 14-21 gün sonra bir geçmeyen öksürükten şikayetçi oluyor.

6- YORGUNLUK Koronavirüs hastalığını atlatan kişilerin yüzde 53’ünün hastalığı atlattıktan 2 ay sonra bile yorgunluk hissettikleri belirtiliyor.

7- HİÇ GEÇMEYECEK GİBİ HİSSETTİĞİNİZ ALIŞILMADIK BELİRTİLER GÖSTERİYORSANIZ Öte yandan uzmanlar, kişilerin bugüne kadar yaşamadığı ve hiç geçmeyecek gibi belirtiler göstermesinin de koronavirüs sonrası görülebilen belirtiler arasında olduğunu söylüyor.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir