Korona, grip, zatürre hepsinde işe yarıyor! Doktorlar ‘saniyesine kadar ihmal etmeyin’ dedi

Korona, grip, zatürre hepsinde işe yarıyor! Doktorlar ‘saniyesine kadar ihmal etmeyin’ dedi

California Üniversitesi İnsan Uyku Bilimi Merkezi’nin başkanı olan Walker, düzenli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği için korona virüs, grip ve zatürreye yakalanma ihtimalini düşürdüğünü söyledi.

Korona virüs salgını ile birlikte, bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Salgından sonra bilim insanları da bağışıklık sistemine yönelik araştırmalarını artırdı.

Son olarak California Üniversitesi İnsan Uyku Bilimi Merkezi, uyku ile ilgili yaptığı araştırmada, düzenli uykunun hastalıklara yakalanmasındaki etkisini ortaya koydu.

Uyku Bilimi Merkezi’nin başkanı olan Walker, CNN Televizyonu’nda Christiane Amanpour’un sorularını yanıtladı, “iyi uyku hijyeninin” neden önemli olduğunu anlattı.

Walker programda 2002’de Journal of the American Medical Association ve 2020’de International Journal of Behavioral Medicine dergilerinde yayımlanan araştırmalara gönderme yaparak üç noktaya dikkat çekti:

  • Uyku sağlığıyla bağışıklık sistemi sağlığı arasında çok yakın bir ilişki var. Günde yedi saatten az uyuyan kişilerin gribe yakalanma olasılığı üç kat daha fazla.

    Günde beş saat ve daha az uyuyanların zatürreye yakalanma olasılıkları yüzde 70 daha fazla. Bu, Covid denkleminde de kritik bir bileşen.

  • Grip aşısını yaptırmadan bir hafta önce yeterince uyumamışsanız, vücudunuz yüzde 50 ya da daha az antikor tepkisi oluşturuyor. Bu da grip aşısının ciddi oranda daha az etkili olması demek.

Prof. Walker daha sonra şunları söyledi:

“Yani, uyku bağışıklık cephanenizdeki silahları yeniden yerine koyar. Uyku bunu bağışıklık faktörlerini uyararak yapıyor. Aynı zamanda vücudunuzu bağışıklık tepkilerine duyarlı hale getiriyor. Böylece ertesi sabah uyandığınızda bağışıklık sistemi güçlü bir insan oluyorsunuz. Bu anlamda uykuyu en iyi sağlık sigortası olarak görebilirsiniz.

Kaynak: BBC

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir